BAYAN CÜZDANI

Cüzdanın Tanımı

Bayan cüzdanı hakkında bilgiler:

Cüzdan; içinde para, kimlik, belge vb. malzemeleri muhafaza eden bölmeleri bulunan,katlanabilir, klipsli ya da kapaklı küçük çantalara denir. Genel olarak cüzdanlar, bayan ve erkek cüzdanları olmak üzere ikiye ayrılır. Bu modülde burslu bayan cüzdanı ele alınmıştır.

Cüzdanın Günlük Yaşantımızdaki Yeri ve Önemi

Cüzdan, 1600’ler de Amerika’nın doğusunda kağıt paranın tedavüle girmesiyle kullanılmaya başlanır. Kağıt paranın icadından önce madeni paraları saklamak ve taşımak için para keseleri kullanılıyordu.Cumhuriyet döneminde 1927 yılında ilk kağıt paranın basılmasıyla birlikte cüzdana ihtiyaç duyulmaya başlanmıştır. İlk önce ticaretle uğraşanların ve erkeklerin kullandığı cüzdanı, çok sonraları bayanlarında günlük yaşamlarına girdiği görülür. İlk cüzdanlar esas olarak inek ve at derilerinden yapılmıştır.

Yine ilk cüzdanların görünümü enam keseleri, kuran keseleri ile benzerlik taşır.Günümüzde cüzdan, büyük-küçük, bayan-erkek herkes tarafından kullanılır hale gelmiştir. Cüzdanın işlevi zaman içinde genişlemiş, gelişen saraciye endüstrisiyle daha kaliteli, kullanışlı ve zengin model tasarımlarıyla insanlara sunulmaktadır. Saraciye üretim dalları içinde yer alan cüzdan üretimi ülke ekonomisi için de büyük değer taşımaktadır. Yurt içi ve yurt dışı pazara yönelik yapılan üretim ve satış miktarları artarak devam etmektedir.

Leave a Reply