Terikoton Kumaş Özellikleri

Terikoton Kumaş Özellikleri

Terikoton Kumaş Özellikleri

Terikoton kumaşlar sağlık sektöründe büyük önem taşımaktadır. Sektör adına birçok farklı mal ve ürün için kullanılma potansiyeli sunmaktadır. Bu yüzden internette en çok aranan ve en çok merak edilen kumaş türlerinden biridir. Peki terikoton kumaş nedir? Terikoton kumaşın özellikleri nelerdir? İşte bu kumaşın detayları.

Bu kumaş türü özellikle medikal hastane kıyafetlerinde kullanılmaktadır. Pamuk ve polyester karışımı olarak üretilen bu kumaş sağlık sektöründe de dayanıklı bir yapı sunuyor. Kullanım amacına bağlı olarak birçok farklı alanda kullanım potansiyeli de sunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: Scuba kumaş

Terikoton kumaş nedir?

Terrycotton olarak adlandırılan Terry Cotton, özellikle tıbbi hastane önlüklerinde kullanılan bir kumaş türüdür. Ucuza satılan bazı nevresim takımları da Tericotone kumaşlardan yapılmaktadır. Pamuk ve polyester karışımıdır.

Terikoton kumaşlar;

%63 pamuk, %37 polyester %50 pamuk, %50 polyester ipliklerden üretilen iki çeşidi vardır. Ev tekstilinde nevresim takımlarında %50 pamuk, %50 polyester Terikoton kumaşlar kullanılmaktadır. Kötü bir kumaş değil, %100 pamuklu kumaşlar kadar kaliteli değil ve biraz daha ucuza satılıyor. Tamamı polyesterden üretilen kumaşlara göre daha kaliteli bir kullanım sunar.

Terikoton kumaşı hammadde olarak sattığımız için hastane tekstili bölümünde, boks önlüklerinde, ameliyathane alt ve üstlerinde de kullanıyoruz. Kullandığımız Terikoton kumaşın özelliği %65 Polyester %35 Pamuktur. Terikoton kumaş, diğer Terikoton boks önlükleri ve ameliyathane alt ve üst takımlarımızın tamamı toptan alıma uygundur. Kumaş ve ürünlerimiz ihalelerdeki şartları sağlayabilecek özellikte ürünlerdir.

Terikoton kumaş içeriği

Terikoton kumaş içeriği

Terikoton kumaş terletiyor mu?

Hafif bir yapıya sahip olan bu kumaşlar ten ile uyum sağlar. Bu nedenle ciltte terleme yapmaz. Diğer kumaşlara göre daha dayanıklı olan Terrycotton kumaş özellikle sağlık personeli için medikal giysi imalatında kullanılmaktadır. Bu nedenle bu kumaş, zorlu koşullarda bile sizi asla terletmez. Bu özelliği ile öne çıkıyor.

Terikoton kumaş esnek midir?

Terrycotton kumaş yapısı gereği oldukça esnektir. Bu bakımdan terikoton kumaştan üretilen giysiler rahat bir şekilde giyilmektedir. Bu sebeple bu kumaş türü, içerdiği pamuk ve polyesterden dolayı esnek bir yapıya sahiptir. Bu kumaş esnek olduğu için rahatlıkla kullanılabilir. Ayrıca sağlık sektöründe personel kıyafetlerinde kullanılan Tericotone kumaşın hava geçirgenliği yüksektir.

Terikoton Kumaşının Temel Özellikleri Nelerdir?

Dünyaca ünlü kumaşlardan biri olan bu kumaşın birçok özelliği bulunmaktadır. Kaliteli bir yapıya sahip olan bu kumaş güvenle tercih edilebilir. Hafif ve ince bir yapıya sahip olan bu kumaş hava geçirgen olduğu için terletmez. Özellikle çoğunlukla pamuktan üretilen terikoton kumaş çeşitleri çok daha kaliteli ve sağlıklıdır. Bu maddeler özellikle tıp uzmanları tarafından tercih edilmektedir.

 • Farklı oranlarda polyester veya pamuktan yapılır.
 • Çoğu pamuklu ürün daha kalitelidir.
 • Ranforse kumaştan daha ucuzdur.
 • Ameliyat önlüğü sayılır.
 • Hafif bir yapıya sahiptir.
 • Oldukça dayanıklı.
 • Kolayca yıkanabilir.
 • Terleme yapmaz.
 • Nefes alabilir.

Terikoton kumaş ütü ister mi?

Bu kumaş ütü ister. Ama aşağıdaki kumaş türleri ütü istemez.

 • Naylon
 • Yün kumaş
 • Kaşmir kumaş
 • Likralı Kumaş
 • Polyester

Terikoton kumaş yıkanınca çeker mi?

Özellikle bu kumaşlar yıkanırken dikkat edilmelidir. Bu kumaştan yapılan giysiler yüksek sıcaklıklarda yıkanırsa deforme olabilir. Bunun dışında makinede rahatlıkla yıkanabilen terikoton kumaş yıkamada dahi çekme yapmaz. Bu nedenle sağlık çalışanları Tericotone kumaşları hızlı bir şekilde yıkayabilir. Makinede kolayca yıkanabilen bu kumaşlar kırışabilir. Bu nedenle Tericotone kumaşlar orta sıcaklıklarda ütülenebilir.

İlginizi Çekebilir: Ayakkabı Tasarımı Nedir?

Terikoton kumaş sizi sıcak tutar mı?

Farklı oranlarda pamuk ve polyesterden yapılan terikoton kumaş, vücudu sıcak tutmasıyla bilinir. Yapısı gereği pamuk içeriği yüksek olan terikoton kumaşlarda vücudu sıcak tutar. Bu nedenle Tericotone kumaşlar özellikle soğuk kış günlerinde rahatlıkla giyilebilir. Bu açıdan Tericotone kumaşlar da oldukça fazla tercih edilmektedir.

Yeni içerikleri takip etmek için kanalımıza abone olabilirsiniz: https://www.youtube.com/@ayakkabkursu6859/