BAYAN CÜZDANI KESİMİ

Bayan Cüzdan Kesimi Nedir?

Bayan cüzdan kesimi hakkında bilgiler:

Deriyi Tanıma

Deri, dayanıklılığı, tarihselliği, korunaklılığı, mukavemeti ve formlamaya elverişli olması nedeniyle cüzdan yapımında tercih edilen bir malzemedir. Küçükbaş işlenmiş deriler; koyun, kuzu, keçi, oğlak ve diğerleri (yılan, krokodil, vs…). Büyük baş işlenmiş deriler; sığır, manda, dana-buzağı, malak ve diğerleri(at, eşek, deve vs…). Cüzdan yapımında tercihe göre her iki çeşidi de kullanılmaktadır.

Ham deri olarak iyi bir yapıya sahip olanları tercih edilmektedir. Bunlar bitkisel tabaklanmış, kısmen yağlanmış, doğal ya da yapay biçimde boyanmış saraciyelik derilerdir. Bayan cüzdanlarında siyah ve kahvenin yanı sıra kırmızı, pembe, mavi vb. renkler ile baskılı deriler tercih edilmektedir.

Elde ve Makinede Kesim

Cüzdan çok parçadan oluşmaktadır. Kaliteli ve ekonomik cüzdan üretmek için, kesimin çok muntazam yapılması gerekir. Bu yüzden cüzdan parçalarının kesimi, kesim presinde, kesim kalıplarıyla yapılmalıdır. Makinede kesim; hatasız, firesiz ve zamandan kazanmayı sağlar. Kesim bıçak kalıplarının sayılarının fazla olması, maliyeti artırmaktadır. Farklı modellerin benzerlik gösteren parçaların da, ortak kesim kalıpları kullanılarak maliyet azaltılır. Cüzdan az sayıda üretilecek, model az parçadan oluşacak ve kalın deri kullanılacaksa elde kesim yapılabilir. Seri üretim yapılan işletmelerde kesim makinde kesim kalıpları ile yapılmaktadır. Bu modülde kesim makinde kesim kalıpları ile kesim yapılmıştır.

Biyaj Kesim

Gelişen teknolojiyle birlikte Saraciye üretiminde kullanılan araçlarda gelişmiş, birden fazla işlemi aynı anda yapacak şekilde tasarlanmaya başlamıştır. Modele göre yapılan kredi kartı kesim bıçağının üzerinde, maat çizgisi yapan bölüm bulunur; buna Biyaj kesim bıçağı denir. Kesim işlemi sırasında kredi kartlık çizgilerinin de aynı anda yapılmasına biyaj kesim denir. Yapmakta olduğunuz burslu bayan cüzdanında kredi kartlık kesimi, biyaj kesim kalıbıyla yapılmıştır. Biyaj kesim kalıbının olmadığı ortamlarda, kredi kartlık kesimi yapıldıktan sonra ,el çizgi maatı ile, kredi kartlıklara maat yapılabilir.