Moda Tasarım Çizim Programı

Moda Tasarım Çizim Programı Kursu

Moda tasarım çizimler

Moda tasarım çizimler

Moda tasarım çizim programı çok büyük bir kolaylık olarak görülüyor. Bu konuda tüm modacılar aynı fikirdeler. Fakat bir taraftan da çizim gibi bir el yeteneğinin sadece bilgisayar programına bırakılması, aslında bir o kadar da eleştirilen bir konu. Çünkü çizim programları sayesinde, yeteneğin bir anlamı kalmamış oluyor. Herkes bir deseni hem yaratamaz hem de çizemez. İstediği kadar teknik eğitim alsın sadece bir şeyleri yapabilir ama asla yetenekli bir el gibi çizim yapamaz. Bu hemen anlaşılacaktır. Çizgilerdeki kimlik önemlidir. Bunu herkes ilk bakışta fark edebilecektir.

Çizgileri tereddütlü kişilerin başarısız olmaları da bundandır. Neden bir ressam diğerinden daha başarılıdır? Çizgileri ruh hissedecektir. Bunun tarifi çoğunlukla yapılamaz ama daha güzel deniz. Nedeni de budur. Ruhun zenginliği görebilmesidir. Fakat bilgisayar programında, bilgisayar programını iyi kullanabilmek önemlidir. Tek yetenek budur. Programı iyi kullanabilmek. Bu yüzden de artık program bilen neredeyse herkes moda tasarımcısı olmuştur.

Adalet mi Adaletsizlik mi?

Moda tasarım çizim programı ile çizim yapmak, yetenek olsa da olmasa da mümkündür. Bu açıdan herkes programa karşı eşitlenmiş olmaktadır. Yeteneksiz olanlar da bu sayede fırsat eşitliğine kavuşmuştur. Bu taraftan bakıldığında aslında adalet sağlanmıştır. Fakat diğer tarafa da dönüldüğünde, bu özel yeteneğin harcandığı, bilgisayar programıyla ellerin köreldiğini savunan kişileri görmek mümkündür ve onlar da haklıdırlar.

Günümüzde el işi bir şeylerin yapılması artık neredeyse gerekmemektedir. Özellikle de moda tasarımcılarının çoğunun evden çalışıyor olmaları, fiziki olarak çalışmaları gereksiz hale getirmiştir. Böylelikle de bilgisayar çizim programları devreye girmekte ve önem kazanmaktadır. Biraz bilgisayar bilgisi olan herkesin bu programı öğrenmesi kesinlikle mümkündür. Bu sayede herkes de moda tasarımcılığı yapabilmektedir.

Tasarım Aşaması Yetenek İster!

Moda tasarım çizim programını herkes kullanabilir fakat bu kurslarda yetenek eğitimi verilmemektedir. Çünkü yetenek sadece doğuştan gelen bir özelliktir. Kesinlikle sonradan bir kişinin herhangi bir şeye yeteneği olamaz. Bundan dolayı da çizim programını öğrenmek demek, moda tasarımcısı olabilmek anlamına gelmemektedir. Çok istekli, hırslı kişiler ancak var olan modelleri taklit ederek, üzerlerinde bu programlarla değişiklikler yaparak moda tasarımı yapabilmektedirler.

Abiye Ayakkabı Modelleri

Spor Ayakkabı Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 

6 Comments