Modelist Nerede Çalışır?

Modelist nerede çalışır?  sorusu için bakacak olursak; üniversitelerin tekstil ve moda tasarımı veya moda tasarımı bölümlerinden mezun olanlar modelist olarak çalışabilirler. Bunun yanı sıra modelistlik kursundan eğitim ve sertifika alan kişilerde modelist olarak çalışma imkânı bulur. Stilistler, bir moda tasarımcısı tarafından belirlenen kıyafet kalıbını oluşturur, kalıbı bilgisayar ortamında vücut ölçülerine göre çizer ve dikim sürecine katılır.

Model yapımcısı, tasarımcı modellerin seri üretimi için kalıp yapan kişidir. Modelleme, gerçekten beğendiğiniz tüm modellerin size uygun olduğundan emin olmak için çalıştığınız bir alandır. Moda endüstrisinde stilistler kadar modelistler de önemlidir. Modelist nerede çalışır? diye bakıldığında, daha çok özel sektörde çalıştıkları görülür. Moda endüstrisinin sürekli büyümesi, moda endüstrisine ve çalışanlarına hizmet veren endüstriyi hızlı bir gelişim sürecine sürüklemiştir. Birçok modelci eski yöntemleri kullanarak modeller oluştururken, yeni nesil modelistler artık bilgisayarlı sistemlerle çalışmaktadır.

Modelistler nerelerde istihdam edilir?

Modelistler nerelerde istihdam edilir?

 Modelist Olmak İçin Gerekenler Nelerdir?

Modelist olabilmek için gereken şartlar şöyle sıralanabilir:

  • Kalıp yapım tekniğini bilmek
  • Moda tasarımı alanında bilgi sahibi olmak
  • Gerekli bilgisayar programlarını kullanabilmek

Modelist Olmak İçin Ne Gibi Eğitimler Gerekir?

Modelist nerede çalışır? sorusundan önce nasıl bir eğitimleri aldıklarını bilmekte yarar vardır. Modelist özel sektörde çalışır ve bu onlara birçok yönden esneklik sağlar. İyi bir modelist olmak için üniversitede tekstil ve moda tasarımı veya moda tasarımı okumalısınız. Ancak kolejde bu bölümleri okumamış olanlar da modelistlik dersleri alarak bu kariyere devam edebilirler.  Model yapımcısı olmak için ortalama 2 yıl eğitim gerekir. Modelistlik kursu yaklaşık 1 yıl sürer. Moda Tasarımı Ön lisans derecesi 2 yıl, lisans programı ise 4 yıl sürmektedir. Bu meslekte üniversite diploması genellikle daha avantajlıdır. Sertifika alarak da kursların verdiği eğitim sayesinde modelistlik yapabilirsiniz.

Kimler Modelist Olabilir?

Modelist olmak için gereken özellikler:

  • Estetik anlayışlı
  • Görsel odaklı
  • İş yerinde disiplinli
  • Titiz

Modelist Olmanın Dezavantajları Nelerdir?

Modelist olmanın dezavantajı;

  • Modelist nerede çalışır?  sorusunun cevabı daha çok özel sektördür ve bu çalışma sahasını kısıtlar
  • Yeni bir modelden elde edilen kârlar genellikle küçüktür.
  • Bazı işyerlerinde çalışma sistemi tam olarak organize edilmemiştir.

Modelist Emeklilik Şartları Nelerdir?

Modelciler 8 Eylül 1999 tarihinden sonra işe başlarlarsa 7000 gün prim ödemeleri ve yaş kriterlerini karşılamaları gerekir. Bu gruptaki kişiler için prim dönemi önemli değildir. Emeklilik yaşı kadınlar için 58, erkekler için 60’tır. Modelciler 1 Mayıs 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlarlarsa 7.200 gün prim ödemeleri ve yaş kriterlerini karşılamaları gerekmektedir. Kadınlar için emeklilik yaşı 58 iken, erkekler için emeklilik yaşı 60 ile 65 arasında değişir.

Modelist ve Stilist Arasındaki Fark Nedir?

Modelist ve stilist arasındaki fark; Kıyafetin konseptini belirleyen, kıyafete uygun kumaşı seçen ve kıyafeti hazırlayan stilist iken, konsepte göre sanatçının kıyafetine ve tarzına karar veren modelisttir.

Dünden Bugüne Modelist

Geçmişte, modelist nerede çalışır? diye bakıldığında modeli çözmek için örnekleri ilk kez test kâğıt üzerinde oluşturdukları görülür. Daha sonra bu kağıtları prova mankeninin üzerine koymaya çalışıyorlardı. Şimdi, stilistlerle doğrudan iş birliği ve yeni teknolojinin kullanımıyla, sonuçlara daha hızlı ulaşıyor ve hata payını önemli ölçüde azaltıyorlar.  Beğendiğiniz kıyafet çeşitlerinin yanı sıra üzerinize yakışıp yakışmadığına da dikkat ediyorsunuz.  Özel sektörde çalışan modelistler, kalıp yapımından maket yapımına kadar tüm süreçlerden sorumludur. Böylece modelcinin işi, modeli oluşturup çizdikten hemen sonra başlar.

Modelleme, gerçekten beğendiğiniz tüm modellerin size uygun olduğundan emin olmak için çalıştığınız bir alandır. Moda endüstrisinin sürekli büyümesi, moda endüstrisine ve çalışanlarına hizmet veren endüstriyi hızlı bir gelişim sürecine sürüklemiştir. Birçok modelci eski yöntemleri kullanarak modeller oluştururken, yeni nesil modelciler artık bilgisayarlı sistemlerle çalışmaktadır.

Modelleme Mesleki Eğitim Kurumları

Modelistlik yapmak istiyorsanız modelist eğitiminden geçmeniz gerekiyor. Modelleme Mesleki Eğitim Kurumları Kursu teorik ve pratik yöntemleri içeren eğitim içeriği ile sizi en donanımlı şekilde yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Hazır giyim kalıp ve kalıplarının geliştirilmesine yönelik eğitim programı sektör ürün ihtiyaçları ve gereksinimleri dikkate alınarak hazırlanmıştır. Mesleki kurum mankenlik kursu olarak son teknoloji ile donatılmış sınıflarda profesyonel modelistler yetiştirilir

Modelist Nerede Çalışır?  diye merak edip kariyerinizi bu alanda yönlendirmek istiyorsanız, modellik konusunda iyi bir eğitim almış olmalısınız. Ayrıca Kariyer eğitim kurumunun sunduğu modellik öğrenci istihdam olanakları ile sektör deneyimi kazanırsınız.