CÜZDANDA SOL KREDİ KARTI VE BANDI YAPMAK

Cüzdanda Sol Kredi Kartı Ve Bandı Yapmak Nedir?

Cüzdan bandı

Cüzdanda sol kredi kartı ve bandı yapmak hakkında bilgiler:

Astarlama

Cüzdanın dışı kadar içi de düzgün bir görünmelidir. Astarlama cüzdanın ömrünü uzatır. Cüzdan derisinin kalitesi kadar, astar malzemesinin kaliteli olması cüzdanın kalitesini arttırır. Cüzdanda kullanılan astarların deriyle uyumlu renkte olması, sağlam, dayanıklı ve dokuma hatasının bulunmaması gerekir.

Yapıştırıcı Çeşitleri

 • Bally:  (Deri parçalarını yapıştırmada kullanılır.)
 • Solüsyon:  (Daha hafif yapıştırılmak istenen cüzdan, çanta vb. ürünlerin yapımında kullanılır.)
 • Tutkal: (Kuruduğu zaman iz yapmadığından astar yapıştırmalarında tercih edilir.)
 • Lateks: (Su bazlıdır, kemer yapıştırılmalarında tercih edilir.)
 • Japon yapıştırıcısı: (Klişe, kalıp vb.lerin makineye yapıştırılmasında kullanılır.)
 • Metal yapıştırıcısı: (Cüzdan burslarının, çantadaki metal aksesuarların montajında kullanılır.)

Kenar Kıvırma Teknikleri

Cüzdanda kenar kıvırma üç şekilde yapılır;

 • Yapıştırarak
 • Dikerek
 • Yapıştırarak ve dikerek

 Kenar Kıvırma Ölçüleri

 • Kenar kıvırma ölçüleri modele ve tercihe göre değişebilir. Bu modülde kullanılan kenar kıvırma ölçüleri aşağıda verilmiştir.
 • Kredi kart derisi (5 mm.)
 • Kredi kart bandı (5 mm.)

Kenar Kıvırma Şekilleri

 • Elle kenar kıvırma
 • Kemikle kenar kıvırma
 • Makinede kenar kıvırma (Kenar kıvırma makinesi.)

Sol Kredi Kartı ve Bandı Yapmak

Kesilen deri cüzdan parçaları ayna, yarma, kenar boyası ve kenar tıraşından sonra, tezgah işlemleri dediğimiz cüzdan bölümlerinin hazırlandığı aşamaya geçilir. Bu işlemler modele ve çalışanın tercihine göre değişiklik gösterebilir. Burslu bayan cüzdan yapımına sol kredi kartı ve bandını yapmakla başlanır. Bütün cüzdan parçalarını çalışacağınız masa (tezgah) üzerinde, bir araya getirerek eksik parça ya da eksik işlem olup olmadığını son bir kez kontrol edilir. Zımba makinesine erkek çıtçıt basma aparatları takılır. Kredi kartının kesim sırasında açılmış olan zımba deliğinden önce, erkek çıtçıtın arkası derinin arkasından takılır, zımbanın üstü kısmı da derinin ön yüzünden takılır. Zımbanın alt kısmı alttaki aparata konur, kol sağa çevrilerek erkek çıtçıt takılmış olur.

Temiz bir mermer üzerine, kredi kart derisinin ön yüzü mermere gelecek şekilde koyulur. Temiz fırça yardımıyla, yapıştırıcı kredi kart derisine, kenar traşı dışından sürülür. Derinin ön yüzünün kirlenmemesine ve yapıştırıcının kenar traşına taşmamasına dikkat edilir.Kredi kart astarını, kenarlardan iki elle tutarak, kredi kart derisine kaydırmadan, yapıştırılır.Astarın yüzü tersi var ise astar yüzünün üst tarafa gelmesine dikkat edilir.

Bir önceki kredi kartının çentiğinden, bir sonraki kredi kartı astarı yapıştırılarak, altı kredi kartının da astarları sırasıyla yapıştırılmış olur. Kredi kart derisine astar için çentiklerden aşağısına bütün yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcının kuruma süresi beklenir. Kredi kart komple astarı iki ele tutulur, kredi kart derisinin üst çentiklerinden itibaren, muntazam şekilde yerleştirilip, yapıştırılır.İyice yapışması için sağ elin avuç içinin kenarlarıyla dövülmesi gerekir. Bu işlem eğer yapıştırıcı kurumadan yapılırsa, kayma meydana gelebilir. Kıvrılacak kredi kart derisinin traşlı kısmı mermerin kenarına konur; fırçaya yeteri kadar yapıştırıcı (bally) alıp bir hamlede kıvırma sürülür. Yapıştırıcının kuruma süresi beklenir.

Kıvırma makinesinin ayarı 0,5 cm ayarlanır. Kıvırma makinesinin altına çift taraflı bant yapıştırarak, kıvırma sırasındaki kaymayı önlenir. Kredi kart ağzı, kıvırma makinesine yerleştirilir. Kaymaması için elle desteklenir, makinenin özelliğine göre el veya ayakla kıvıran bölüm hareket ettirilir. Böylece parça kıvrılmış olur. Bant astarı ağzıda aynı şekilde kıvrılır.Kıvrılan yerlerin eğri olup olmadığı, yapışıp yapışmadığı kontrol edilir, eğer bir hata varsa düzeltilir. Dikiş makinesine uygun renk ve incelikte (70 numara) iplik takılıp, 1,5 mm. lik dikiş büyüklüğü ayarlanır.

Kıvrılan kenarların 1,5 mm. içerisinden muntazam bir şekilde dikilir; iplikleri temizlenir. Kredi kart bandı derisine yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcının kuruma süresini (5-10 dakika) beklendikten sonra, kredi kart bant astarı kenar çıkıntılarından itibaren yapıştırılır. Üste kalan 8 mm. lik traşlı bölüme kıvırma sürülür.  Kıvırma sürme: Yapıştırıcı sürülecek kenar, mermerin kenarına dayanır. Yapıştırıcı kıvrılacak deri kenarı ile astarında 2 mm üstüne gelecek şekilde sürülür. Böylece astarın sökülüp, çıkmaması ve dayanıklı olması sağlanır. Kredi kart komple astarına, çentiklerden itibaren bütününe bally sürülür.  Yapıştırıcının kurumaması için ağzının sürekli kapalı tutulması, fırçada ve yapıştırıcı kabında topak, pütür gibi atıkların bulunmaması, yapıştırıcının rahat sürülebilir akışkanlıkta olması gerekir. Yoksa koyu kıvamda ki yapıştırıcı kalınlık yapar, cüzdanın görüntüsünü bozar.

Maat makinesine 15-20 dakika önceden deriye göre sıcaklık ayarı ile 1 mm. den genişlik ayarı yapılması gerekir. Deneme yapılarak sıcaklık ayarı kontrol edilir. Gerekirse sıcaklık azaltıp çoğaltılır. Kredi kart derisinin kıvrılan kenarı, maat makinesinin siperine dayanır, kaymaması için parmaklarla desteklenir, ayakla alttaki pedala basılır. Aşağıya inen kısım derinin üzerine baskı yapar, 5-6 saniye ayak basılı tutulur. Böylece çizgi maatı yapılmış olur. Aynı şekilde bant derisine de çizgi maatı yapılır.

Cüzdanı güzelleştiren maat çizgileridir, bu yüzden çizgi mahatının çok muntazam ve belirgin yapılması gerekir. Kredi kart derisinin kıvrılan kenarı haricindeki üç kenarına 3-4 mm. içerden yapıştırıcı sürülür. Yapıştırıcının kesintisiz, eşit ölçüde ve temiz sürmesine dikkat edilir. Yapıştırıcının kuruması için yeterli süre beklenir. Bant derisi mermerin üzerine konur, iki elle tutulan kredi kart derisi üstten 1 cm. bırakılarak üst banda yapıştırılır. İki parçanın aynı ölçüde paralel olmasına dikkat edilmelidir.

Ayakkabı Kursu

Twitter adresimiz: https://twitter.com/ayakkabikursu