Kadın Ayakkabı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Kadın Ayakkabı Tasarımı

Ayakkabı, geçmişten günümüze bir evrim süreci geçirmiştir. Birbirinden çeşitli ayakkabılar, ayakkabıların tasarımı, çizimi, modeli, malzeme seçimi, üretim aşamaları tek tek ele alınmaktadır. Özellikle kadınların şıklık ve spor tercihleri kadın ayakkabı tasarımı için önemli bir noktadır.

Ayakkabının Tarihi ve Moda

Ayakkabı tarihi ve modaya baktığımızda Türkiye’de kadınların tercih ettiği ayakkabı modellerinden; cumhuriyet öncesinde ve cumhuriyetten sonraki seçimler gözle görülür değişimler göstermiştir. O dönemde yaşayan kadınların yaşam biçimleri, coğrafi koşulları da değerlendirilir ve bununla birlikte dünyada kadın ayakkabılarıyla kıyaslanabilir özellikler değerlendirilebilir. Daha sonra modayı takip etmeye başlayan kadınlar ve modada en önemli yeri kaplayan kadın aksesuarları ve kadın ayakkabıları önemli bir gelişme göstermiştir.

Ayakkabı stilistleri kadın ayakkabı tasarımı konusunda yeni trendleri takip etmekten geri kalmamalıdır. Geçmişten bugüne, bugünden geleceğe hitap eden ayakkabı tasarım süreci, hayal dünyanıza ve yeteneklerinizi geliştirmenize bağlı bir durumdur.

Ayak Anatomisi ve Kadın Ayakkabı Tasarımı

Ayak anatomisi ve kadın ayakkabı tasarımında incelemeniz gereken konu anatomi bilimi ve anatomi çiziminin yöntemleridir. Kadın ayakkabı tasarımı yapmanız için birbirinden farklı ayakların yapısını incelemeniz ve farklı ökçelerde ayak yapısının mevcudiyetini göz önünde bulundurmanız gerekir. Bunları tamamladıktan sonra ayakta oran-orantı biriminin ayakkabıya uygunluğu söz konusudur. Ayak formunu çözdükten sonra kalıp formu çizimine geçiş yapabilirsiniz. Kalıp formunda öğreneceğiniz konular ökçe ve taban örneklerinden oluşur. Kadın ayakkabı tasarımı yapılırken ayakkabılar farklı yükseklikte olabilirler. Bunları ergonomik yapıya göre tasarımını yaptıktan sonra, farklı açılarla kalıp çizimine geçebilirsiniz. Kalıp çiziminde dikkat etmeniz gereken hususlardan en önemlisi basma noktasıdır. Ayakların rahat etmesi, ayakkabı seçiminde önemli bir noktadır.

Kadın Ayakkabı Tasarımında Malzeme

Kadın ayakkabı tasarımı deyince gerekli olan temel malzemeler vardır. Malzeme ve malzemelerin renk ile olan ilişkisi göz önünde bulundurulması gereken önemli faktörlerden biridir. Malzemelerde öncelikle deri çeşitleri konusunda bilgi sahibi olmanız, renklerin yapısı, rengi malzemeye uyarlamak ve en son deri baskısı tekniklerini bilmeniz gerekir. Kadın ayakkabı tasarımı, deri baskısı tekniklerinde pazarlamada da geniş bir yere sahip olur. Lazer, nakış, sıcak kalıp baskı, aplike gibi terimler ayakkabı tasarımı konusunda size yardımcı olacak konular arasındadır.

Ayakkabı Kursu sitemizi Twitter da takip edebilirsiniz.