Bebek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bebek Ayakkabısı Seçme

Bebeklerde ve çocuklarda ayakkabı seçerken dikkat etmemiz gereken şeyler nelerdir? İlk adım ayakkabılarını bebekler 1 yaşına gelirken, 10-15 adım atmaya başladığı zaman ilk adım ayakkabısı alınmalıdır. Bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Özellikle kış aylarında pamuktan yapılmış olan deri ayakkabılar alınmalıdır. Öncesinde bebeklere ayakkabı için acele etmemeliyiz. Çünkü bebeğin ayak gelişimi, ayak kaslarının doğru gelişmesi açısından hemen ayakkabı giydirmemeliyiz. Ayak tabanı düz olan bebekler için bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Önemli olan 2 yaşına kadar olan bebeklerin ayak tabanlarındaki yağ dokusu fazla olabilir. Bu bebeklerin ayaklarının düz tabanlı olduğunu göstermez. Bebek 2 yaşına geldikten sonra ayaklarındaki derinin altında olan yağ dokusu kaybolarak bebeğin gerçek ayak yapısı ortaya çıkar.

Bebek Ayakkabısı Seçimi

Bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat edilmelidir? Bebek ayakkabısı seçimi için dikkat edilmesi özellik, ayakkabının ayağı tamamen sarmamalı ve tamamen boşta bırakmamalı. Ayağın sağa sola dönmesini sağlayacak kadar da geniş olmamalıdır. Sandaletler ilk adım ayakkabısı olarak kullanılmamalıdır. Sandaletler yanlardan açık olduğu için ayağın ayakkabıyla birlikte hareketine izin vermez. Terlikler de ayağı iter ve bileği bükebilir. Bebekler yürürken hem ayak tabanından hem de bilekten güç alırlar. Denemeden almamalısınız. Mümkünse ayakta deneyerek alacağız. Öğleden sonra almaya gayret etmeliyiz. Çünkü bebeklerde de bizim gibi ödem olabilir, ayakları şiş olabilir. Bu yüzden yorgun olmadıkları bir gün almalısınız. Ayağı bastırarak denetmeliyiz. Bir elimiz diğer elimizden daha büyüktür. Dolayısıyla bir ayağımız da diğer ayağımızdan daha büyüktür. Yani vücudumuz tam olarak orantılı değildir. Dolayısıyla bebeğe ayakkabı denetirken her iki ayakkabıyı da denetmeniz gerekir. Çorapla denetmelisiniz.

Bebeklerde ve Çocuklarda Ortopedik Ayakkabı

Ayrıca kış döneminde ayak bileğini saran bir ayakkabı tercih edilmelidir. Rahat bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ayağına rahat türde giyebileceği ayakkabılar tercih edilmelidir. Bu nedenle bebeklerde ve çocuklarda ortopedik ayakkabı seçimi önemlidir. Giyilmesi ve çıkarılması kolay olmalıdır. Ayakkabının yanlardan sıkmaması gerekir. Daha büyük çocuklarda 1.5-2 cm tercih edilebilir. Kaymayan taban ayakkabı alınmalıdır. Malzemesi de %100 deriden oluşmalıdır. Gerçek deri ayağın nefes almasını sağlar.

Ortopedik bebek ayakkabısı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? Ortopedik ayakkabı sağlıklı çocukta kullanılması gereken bir ayakkabı değildir. Eğer çocukta bir rahatsızlık varsa o zaman ortopedik ayakkabı tercih edilebilir. İçinde kavis olan ayakkabı kullanmak doğru bir seçim değildir. Ayakkabılar hijyen bakımından temiz tutulmalıdır ve 2 günde bir havalandırılmalıdır. Bir başkasının ayakkabısını kullanmak doğru bir seçim değildir.

Yanlış Ayakkabılar Çocukların Ayak Sağlığına Zarar Verebilir

Kadın Ayakkabı Tasarımı Nasıl Yapılır?

Ayakkabı Kursu sitemizi Twitter da takip edebilirsiniz.