AYAKKABIDA SU GEÇİRMEZLİK

Ayakkabıda Su Geçirmezlik Nasıl Olur?

Ayakkabıda su geçirmezlik hakkında bilgiler:

Özellikle ağır hizmet amaçlı ayakkabılarda istenen en önemli özelliklerden biri de su geçirmeme özelliğidir. Çünkü zorlu mevsim koşullarında giyilen bu ayakkabılar, suyu içerisine aldığı takdirde giyen kişi üşüyerek rahatsız olacaktır. Bu yüzden bitmiş ayakkabıların test edilerek su geçirmezliğini kontrol etmek oldukça önem kazanmaktadır. Daha önceki konularda derilerin su geçirmezlik özelliğinin test edilmesini öğrenmiştik. Bu ayakkabılarda kullanılan deriler test edilmiş olsalar da ayakkabının bir bütün olarak test edilmesi daha güvenilir sonuçlar verecektir.

Test Cihazları ve Standartlar

Bu test için SATRA TM 230 numaralı standartlar referans olarak kullanılmaktadır.Test cihazı olarak ise bu test için özel olarak üretilmiş su geçirmezlik test cihazı kullanılmaktadır. Cihaza ait su dolu kaba yerleştirilen ayakkabılar, mekanik bir etki ile

bükülerek yürüme hareketi benzeri bir hareket yapmaktadır. Bu sırada ayakkabı içerisine su aldığında cihazın elektronik sistemi sinyal vererek su alan bölgeyi gösterir.

Testin Uygulanması

Test edilecek ayakkabılar 48 saat süre ile koşullandırılır. Test edilecek ayakkabılar cihazın su kabı içerisindeki aparata giydirilerek su kabı içerisine yerleştirilir. Cihazın elektronik bağlantıları da ayakkabıların içine yerleştirilerek teste hazır hale getirilir.

Su kabı doldurulur ve cihazın sayacı sıfırlanarak test başlatılır. Test sırasında bot içerisine su aldığında su geçen bölgenin sinyali yanarak işaret verecektir. Takip edilen standartlarda belirtilen sayıda adım attırılıncaya kadar test devam ettirilip sonlandırılır.

Leave a Reply