Yanlış Ayakkabılar Çocukların Ayak Sağlığına Zarar Verebilir

Çocukların Ayak Sağlığı

Aynı çift ayakkabıyı defalarca giymek ayak sağlığını tehdit edebilir. Konuyla ilgili uzmanlar, okul çağındaki çocukların iki gün üst üste aynı ayakkabıyı giymemesi gerektiğine işaret etti.

Öğrenciler uzun bir süre aynı ayakkabıyı giyip aynı ayakkabıyı tekrar tekrar giyerlerse ayak sorunları yaşayacaklarına dikkat çeken uzmanlar, okula giden çocuklar en az iki çift ayakkabı giymelidir. Çünkü yanlış yaklaşım bir çift ayakkabı giymektir. İki çift ayakkabı giymek boğulmasına neden olur. Ayakkabılarda bakteri ve mantar enfeksiyonları ve ayaklarda şişlik artar. Aynı ayakkabı giyilmeye devam edilmesiyle ayakkabı mevcut şeklinden uzaklaşır. Böylelikle deforme olacak bir ayakkabı, ayağı ayakta tutan noktayı deforme etmektedir. Bu durum karşısında çeşitli ayak sorunlarına sebep olabilmektedir.

Yüksek Topuklu Ayakkabı Seçmeye Özen Gösterin

Çocuğun giydiği ayakkabıların yere değmemesi gerektiği var sayılacak olur ise, genel olarak 5 cm veya 2.5 cm topuk olması gerekir. Bu yükseklik ise destekli kullanılmalıdır. İdeal destek yuvarlak ve geniş yuvarlağa sahip olmalıdır. Çocuğun altından sola ve sağa dönmesini engellemek için iç destek verilmelidir. Yayı sağlamak için topuk yüksekliği ise büyük öneme sahiptir. Burada ki ön genişlik, parmağın biçimsel sorunlara yol açmamasını sağlayacak düzeyde olması gerektiğine uzmanlar dikkat çekmektedir.

Giyilecek olan ayakkabılar ise 2 gün süreç ile dönerli bir şekilde rotasyon sağlanarak giyinilmesin gerektiğini belirten uzmanlar, sahip olunacak ayakkabıların sayısına göre bu durum gün aşırı olacak şekilde de uygulanabilir. Ayakkabılardan birisi bugün giyilirken diğerinin ertesi gün giyinilmesi gerekmektedir. Burada seçilecek ayakkabının ise spor türünde olması büyük önem arz ediyor. Bir çocuk güne başlanacak sabahtan akşama kadar devam eden süreçte aynı ayakkabıyla dolaşmasından dolayı, eve gelir gelmez ayağından ayakkabıyı çıkartarak havalandırılmalıdır. Eğer uygun ise zaman kaybetmeden bir duş alması önemlidir. Çocuk mümkün olduğunca ayağını havalandırmalıdır. Aynı şekilde ayakkabıda havalandırılması için dışarıda tutulması gerektiğinin önemle altını çiziyor.

Ayakkabı Alırken Çocuğunuza Denettirin

Çocukların ayakkabı satın alacağı sırada mutlak suretle denemesi gerektiğine dikkat çeken uzmanlar, Çocukların ayakları aynı olmadığı gibi boyut bakımından farklı olabilir. Ayaklar ayakkabı üzerinde deneme yapılmalıdır. Ayakkabılar tek tek denenmesiyle, ayakları kaldırırken bir sorun meydana geliyor mu görmelisiniz. Ayakkabının önündeki parmak boşluğuna ise dikkat etmek gerektiğini savunuyor.

Bebek Ayakkabısı Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?