AYAKKABIDA TABAN AYRILMA

Ayakkabıda Taban Ayrılma Dayanımı Tayini

Ayakkabıda taban ayrılması hakkında bilgiler:

Ayakkabılarda kullanım sırasında karşılaşılan en önemli problemlerden biri taban ayrılmasıdır. Tabanı sayasından ayrılan ayakkabılar kullanıcıları için sorun olmakta; çoğunlukla da bu durumun tamiri mümkün olamamaktadır. Taban ayrılma problemi özellikle ağır hizmet amaçlı ve teknik hizmet amaçlı ayakkabılarda istenmeyen bir hatadır. Ayakkabı taban ayrılma testi özellikle bu tip ayakkabılara uygulanmaktadır.

Ayakkabıda Taban Ayrılma

Ayakkabıda Taban Ayrılma

Test Cihazları ve Standartlar

Bu test için TS EN ISO 20344 numaralı standartlar referans olarak kullanılmaktadır. Test cihazı olarak ise pek çok dayanıklılık testinde kullanılan kopma deneyi makinesi (Tensionmeter )kullanılır. Cihaza bu test için özel aparatlar takılarak test gerçekleştirilmektedir. Aparatlar yardımıyla cihaza takılan ayakkabının tabanı çekilerek sayadan ayrılmaya zorlanmaktadır.

Testin Uygulanması

Test edilecek ayakkabılar 48 saat süre ile koşullandırılır. Bu test için kullanılan aparatlar kopma deneyi makinesine bağlanır. Cihaza takılan aparata test edilecek ayakkabı giydirilerek gergin konuma getirilir. Ardından diğer aparat ayakkabının burun kısmına takılarak, ayakkabı taban ayrılma testine hazır hale getirilir. Bu aşamadan sonra cihaz çalıştırılarak test başlatılır. Cihaz 100 mm/dk. hızla ilerleyerek ayakkabı tabanını sayadan ayırmaya başlar. Özellikle kamara bölgesinde yapışma problemleri sıklıkla görülmektedir, bu yüzden test ayakkabı tabanı sayadan tamamen ayrılana kadar devam ettirilir. Ayakkabı sayasının tabandan kolayca ayrıldığı kısımlarda yapışma hataları var demektir. Ayrıca ayrılma yerlerindeki zayıf yapışma gösteren bölgelere göre hataya neden olan sebepler anlaşılabilir.

Leave a Reply