İLK ADIM AYAKKABI MODELİ

İlk Adım Ayakkabı Modeli Nedir?

 

İlk Adım Ayakkabı Modelleri

İlk Adım Ayakkabı Modelleri

Model

Tanımı: Korseli ayakkabı, ilk adım ayakkabısı olarak bilinen ayakkabıdır. Çocuğun yürüdüğü ilk dönemlerde giydirilmek üzere yumuşak tabanlı, ayak anatomisine uygun olarak 18 ile 22 numara aralığında üretilmektedir, 24 numaraya kadar yapıldığı da olmaktadır.

Çeşitleri ve Özelliği

Çocuk yürümeye başladığında ayağını incitmeyecek nitelikte bileklerini saran, adımlarını destekleyecek biçimde üretilmiş, fort ve bombe kullanılarak yapılmış ayakkabılardır. İlk adım ayakkabısı olarak adlandırılan bu modellerin yazlık, kışlık ve açık pek çok modelini bulmak mümkündür. En belirgin özelliği bileği saracak nitelikte olmalarıdır. Ayağı rahatsız etmemesi için bilek kısmında pet kullanılır. Fort ve bombe kullanılarak burun ve topuk kısımları desteklenmiştir. Tabanı ayak anatomisine uygun ve esnektir.

Kalıp Bantlama

Bu modülde, 21 numara çocuk ayakkabı kalıbı üzerine ilk adım ayakkabı modeli çalışılmıştır. Yapılacak modele uygun kalıp seçilmesine dikkat edilmelidir. Seçilen kalıbın iç, dış ve tabanı tekniğine uygun bantlanarak kalıp ön orta çizgisi, arka orta çizgisi, tarak çizgisi ve ayna çizgisi çizilir. Tabanda tarak çizgisi, ön ve arka orta çizgilerinin tabanla kesiştiği yerler işaretlenir. Ayağın tabandaki kavisli kısmı çizilir.

Model Çizimi

Masgaret çizgisi kalıbın ayna çizgisi takip edilerek çizilir. Masgaret çizgisinin montajya çekim sırasında belirlenen çizgi hattında kalabilmesi için ayna çizgisinin 1-2 mm üzerinden çizilmesi gerekir. S noktası kalıbın oturma noktasıdır. S noktasından yukarı 5,5 cm B noktası işaretlenir. V noktasından 4,5 cm yukarı I noktası işaretlenir.  Masgaret çizgisinden 1 cm yukarı gamba çizgisi üzerinde ponteriz noktası işaretlenir. S noktasından 4 cm yukarı C noktası işaretlenir. B noktasından 4 cm öne doğru P noktası işaretlenir. Modelin göze hoş ve estetik gelecek biçimde çizilmesi gerekmektedir.

Standart Form Hazırlama

  • İç ve dış form ayrı ayrı oluşturulur.
  • İç ve dış form üst üste çizilir. Ortalanması gereken çizgiler düzeltilir.

Model çizgileri düzgün bir şekilde orta form üzerine geçirilir. Çizim etrafından kesilerek model çizgileri üzerine kanal açılır. Istampa için gerekli bilgiler standart form üzerine yazılır.

Abiye Ayakkabı Modelleri

Ayakkabı Kursu

Yeni yazılarımızı Twitter da takip edebilirsiniz.